Japoniško interjero dizaino vadovas pradedantiesiems
-
Visais laikais žmonės, kalbėdami apie interjero dizainą, dažnai vadovaudavosi principu "mažiau yra daugiau".
Investavimas į siurrealistinius, maksimalistinius daiktus buvo būdas parodyti namų turtingumą ir gausą, o architektūroje ir dekore vyravo didingumo jausmas. Laikui bėgant šiuolaikinis dizainas ėmė labiau linkti į paprastą eleganciją, į pasakojimą įtraukdamas minimalizmą kaip pagrindinį gyvenimo būdo ir namų dekoro ramstį.
Ši minimalizmo integravimo į jūsų erdvę koncepcija atitinka japonų kultūrą ir zen filosofiją. Japonijos kultūra, kurioje puoselėjamos senovės tradicijos ir gyvenimas harmonijoje su gamtos pasauliu, demonstruoja šiuos įsipareigojimus kurdama gražias, organiškas erdves.
Vakarų kultūrai vis labiau pereinant prie minimalistinės ideologijos, tradicinio japoniško interjero dizaino elementai pradeda skverbtis į vakarietiškus gyvenimo būdo ir interjero dizaino pasirinkimus. Daugiau apie tai kokie būna namų interjero stiliai skaitykite čia.
Kas yra japoniškas interjero dizainas?
Pusiausvyra, tvarka, senovinės tradicijos ir meilė gamtos grožiui yra svarbiausi šiuolaikinio japonų dizaino elementai. Linija, forma, erdvė, šviesa ir medžiaga - tai tik keli esminiai šios estetikos elementai. Didelė reikšmė teikiama tam, kad nebūtų nebūtinų sienų ir daiktų, todėl erdvė išlieka erdvi ir organiška.
Praktiškai tai gali reikšti, kad pirmenybė teikiama natūralių medžiagų baldams (daugiau apie natūralias medžiagas baldų gamyboje skaitykite čia), daug dėmesio skiriama natūraliam apšvietimui ir erdvės išnaudojimui, kruopščiai apgalvojant, ką ir kaip įnešate į savo namus.
Viso to centre yra vadinamoji "Ma" koncepcija, kuria siekiama rasti pusiausvyrą ir tvarką tarp atvirumo ir tuštumos vienoje gyvenamosios erdvės pusėje ir baldų bei kitų objektų kitoje pusėje. Vertinant tai kaip japoniško dizaino pagrindą, gyvenamosios erdvės išlieka ramios, be netvarkos ir suteikia ramų atokvėpį tiek gyventojams, tiek lankytojams.
Japoniško dizaino elementai
Japonišką stilių, kaip estetiką, turinčią tokias senas šaknis, sunku suskirstyti tik į kelis komponentus. Tačiau japonų interjere galima išskirti keletą bendrų temų, kurios yra autentiškos šiai kultūrai ir kurias palyginti lengva pritaikyti savo namuose, kad jaustumėte daugiau ramybės ir ryšio su savo erdve ir aplinka.
Lengvumas ir apšvietimas
Apšvietimas laikomas vienu svarbiausių japoniškų namų bruožų. Šviesa laikoma ne tik priedėliu, bet ir medžiaga, kurią galima ir pajusti, ir pamatyti. Namai projektuojami taip, kad būtų atsižvelgta į natūralios šviesos judėjimą ir kokybę, taip sukuriant gaivią, gyvybingą, organišką išvaizdą ir pojūtį. Todėl stoglangiai, dideli langai ir stiklinės durys yra įprasti japoniškų namų interjero elementai. Daugiau apie natūralų apšvietimą skaitykite čia.
Gamtos elementai ir natūralios medžiagos
Japonijos įkvėptas interjeras sukurtas taip, kad imituotų gamtos pasaulį. Natūrali mediena dažnai naudojama kaip pagrindinė medžiaga, o bambukas (daugiau apie bambuko naudojimą balduose skaitykite čia), šilkas, ryžių šiaudų kilimėliai ir popierius suteikia tekstūros ir vizualiai patrauklių akcentų. Japoniškuose namuose dažnai naudojami žemiški smėlio, rudos, prislopintos mėlynos ir žalios spalvos atspalviai, kurie atkuria buvimo lauke pojūtį.
Tradiciniuose japoniškuose namuose taip pat dažnai naudojama žaluma. Dažnai sutinkami bonsai medeliai ir paparčiai, o ikebana (japoniško stiliaus gėlių kompozicijos, daugiau apie ikebaną skaitykite čia) dažnai naudojamos kaip būdas įnešti spalvų į neutralią spalvų paletę.
Ribotos sienos ir fusuma
Tradiciniame japonų interjero dizaine laikomasi minimalistinio požiūrio į vidines sienas ir konstrukcijas apskritai. Vietoj to jie naudoja alternatyvą, vadinamą fusuma. Fusuma - tai bambuko arba ryžių popieriaus stumdomos durys, kurios veikia kaip durys ir sienos, bet gali būti lengvai nuimamos, kad būtų pakeistas bet kurios erdvės išplanavimas. Daugiau apie tai kas yra fusuma skaitykite čia. Atsisakius nebūtinų vidinių sienų, gyvenamoji erdvė atsiveria, todėl tarp interjero ir eksterjero atsiranda organiška tėkmė. Manoma, kad ši koncepcija sumažina visus elementus iki jų pagrindinės esminės kokybės ir sukuria natūralią tėkmę tarp namų ir aplinkos.
Modulinis dizainas ir funkcionalūs baldai
Kadangi dauguma Japonijos miestų butų yra maži, architektai ir dizaineriai dažnai kūrybiškai žiūri į erdvę, kurioje dirba. Todėl japonų interjeruose labai išpopuliarėjo modulinis dizainas (kitaip tariant japonų interjeruose naudojami sulankstomi/multifunkciniai baldai, kad baldai užimtų kuo mažiau erdvės, daugiau apie sulankstomus baldus galite paskaityti čia).
Padalinus būstą į mažesnes gyvenamąsias erdves naudojant fusuma, gyvenamoji erdvė gali tapti labai daugiafunkcinė.Japonų namuose taip pat yra tik tie baldai, kurie būtinai reikalingi kasdieniam gyvenimui. Toks baldų trūkumas leidžia gyvenamajai erdvei ir miegamajam užimti tą patį kambarį, o erdvė išlieka erdvi ir atvira didžiąją dalį gyvenimo valandų.
Minimalistinė spalvų paletė
Japonų kultūroje balta spalva laikoma grynumo ir tuštumos simboliu - abi šios sąvokos atsispindi interjero dekore ir dizaine. Būdama universaliausia, dinamiškiausia ir subtiliausia spalva, ji yra puikus fonas minimalistiniam daugumos japonų namų stiliui.
Stulbinantys japoniško interjero dizaino pavyzdžiai
Kad lengviau pasisemtumėte įkvėpimo, pateikiame keletą japoniško interjero dizaino idėjų, kuriose panaudota daug pirmiau minėtų stilistinių elementų.
Naudojant fusuma sukuriamas vientisas perėjimas iš vidaus erdvės į išorinę aplinką, todėl sukuriama puiki natūrali šviesa ir organiškumo įspūdis.
Pagrindinė medžiaga - klasikinė natūrali mediena, o baltos spalvos akcentai suteikia griežtumo ir tyrumo.
Centrinis stoglangis ir dideli langai nuo grindų iki lubų suteikia neįtikėtinai daug natūralios šviesos, o stumdomos durys veikia kaip fusuma, todėl erdvę galima atverti pagal poreikį.
Nuo ko pradėti kurti japonišką interjerą?
Jei tiesiog norite į savo namus įnešti japoniško dizaino elementų, pradėkite nuo mažesnių natūralaus medžio elementų, pavyzdžiui, bambukinio dantų šepetėlio ar daugkartinio naudojimo bambukinio gėrimų šiaudelio, puikiai tinka natūraliai kvepiančios japoniškos žvakės ar iš bambuko pagaminti dubenėliai. Pradėję nuo šių paprastų akcentų, toliau puošdami namus visada galite pradėti naudoti daugiau japoniško dizaino elementų.
Nesvarbu, ar tik norite įtraukti keletą japonų įkvėpto dekoro detalių, ar atlikti pilną interjero renovaciją, kiekvienam interjero dizaineriui mėgėjui yra galimybių, padėsiančių jūsų namams jaustis gaiviai ir asmeniškai jums.