Prekių katalogas

Kas yra skandinaviškas dizainas?

  • Kas yra skandinaviškas dizainas?

    Skandinaviškas interjero dizainas - tai stilius, kuriam įtaką padarė Šiaurės šalių gamtos grožis ir jų meilė švarioms linijoms, natūralioms medžiagoms ir funkcionaliam dizainui. 

    Šį požiūrį į interjero dizainą įkūnija natūrali šviesa, neutralios spalvos ir baldai trumpomis kojelėmis arba visai be jų. (kokie dar būna baldų kojelių stiliai rasite čia) Skandinaviškame dizaine daugiausia dėmesio skiriama funkcijai, nes jame praktiškumas yra svarbesnis už estetiką. Jei mėgstate paprastus ir švarius interjerus, pasižyminčius minimalia estetika, jums patiks tyrinėti skandinaviško interjero dizaino pasaulį.

    Skandinaviškas dizainas - tai ne tik baldai; nuo elektronikos iki mados, nuo architektūros iki interjero dizaino - skandinaviškas dizainas, o ypač skandinaviško minimalizmo elementai, įsitvirtino visose mūsų gyvenimo srityse. Tačiau ką iš tikrųjų reiškia skandinaviškas dizainas?

     

    Kas yra skandinaviškas baldų dizainas?

    Skandinaviškas baldų dizainas - tai interjero dizaino stilius, kuriame naudojami skandinaviški baldų dizaino elementai. Įkvėpti Skandinavijos gamtos ir kultūros, interjero dizaineriai sujungė skandinaviško interjero dizaino elementus su natūraliomis spalvomis, kad sukurtų visiems patrauklią atmosferą. Skandinaviškam interjero dizainui įtakos turėjo Šiaurės šalys, ypač Švedija, Norvegija ir Danija. Skandinaviškas interjero stilius persmelktas meilės natūraliam pasauliui, kuri pasireiškia įvairiais būdais, įskaitant medžio ir natūralių audinių naudojimą, neutralių spalvų paletę ir trumpakojus baldus. Pagrindinis skandinaviško interjero dizaino elementas - šviesos naudojimas, kuri dažnai filtruojama pro langus ir duris, siekiant sukurti šviesią ir atvirą atmosferą. Skandinaviškas interjero dizainas yra patogus ir jaukus, tačiau kartu ir funkcionalus, ir tai atsispindi skandinaviškų baldų dizaine.

     

     

    Skandinaviško baldų stiliaus istorija

    Dabartinis skandinaviško dizaino judėjimas atsirado XX a. pradžioje ir nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio suklestėjo penkiose Šiaurės šalyse - Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Danijoje ir Islandijoje. Daugiau apie suomišką stilių skaitykite čia, o apie islandišką stilių informacijos rasite čia.

    Šis pavadinimas kilo Danijos Dekoratyvinio meno draugijai  "Selskabet for Dekorativ Kunst", 1914 m. pradėjus leisti žurnalą "Skønvirke" (pažodžiui - "Grakštus darbas"), kuris vėliau tapo naujojo danų meno ir amatų stiliaus pavadinimu, konkuruojančiu su tuometinėmis šiuolaikinėmis tendencijomis, dažnai skirtomis socialiniam elitui, o "Skønvirke" propagavo vietinius amatus ir prieinamą, demokratišką dizainą.

    Skandinaviškas baldų dizainas yra unikalus, atspindintis unikalią skandinavų kultūrą ir paveldą. Skandinaviškas interjero dizaino stilius ilgainiui evoliucionavo, veikiamas turtingos kiekvienos šalies istorijos, tačiau daugiausia dėmesio skiriant skandinaviškoms vertybėms - funkcionalumui, natūralioms medžiagoms ir paprastumui. Daugiau apie natūralias medžiagas balduose skaitykite čia. Skandinaviškam baldų dizainui būdinga balta spalva, neutrali spalvų paletė ir mediniai baldai. Skandinaviškam stiliui didelę įtaką daro ir skandinaviška architektūra, kuri šioms šalims gana svarbi.

     

    Kodėl svarbus skandinaviškas dizainas?

    Pagrindinis skandinaviško dizaino principas - siekti harmonijos su aplinka ir kurti daiktus, kurie tarnautų ilgai. Jis siekia papildyti gero gyvenimo meną, skatindamas kurti paprastą namų aplinką, kurioje yra kokybiškų baldų bei kitų daiktų ir skatina kurti nevaržomą gyvenimo būdą be perteklinio vartotojiškumo.

    Tokiu būdu tai svarbu ir asmeniui, nes namų aplinka, skatinanti gerai gyventi, tampa vis svarbesne atsvara šiuolaikinio gyvenimo spaudimui ir planetai, nes ji meta iššūkį besaikiam vartotojiškumui ir stiprina mūsų ryšį su gamta. 

    Photo by Jonas Bjerre Poulsen

     

    Patarimai, kaip išsirinkti ir įsigyti baldus, derančius prie skandinaviško stiliaus ir dizaino

    • Skandinaviški baldai dažnai gaminami iš natūralių medžiagų, pavyzdžiui, medžio masyvo ar akmens. Šios medžiagos yra nebrangios ir patvarios, todėl skandinaviški interjerai yra šilti ir jaukūs. 

    • Skandinaviškų baldų dizainas dažnai būna gana paprastas, trumpomis kojelėmis ir švariomis linijomis. Į tai atsižvelkite ieškodami skandinaviškų baldų. 

    • Skandinaviškame stiliuje dažnai naudojami neutralių spalvų mediniai baldai, akcentuojami geometriniais raštais. Šie geometriniai raštai gali būti plytų sienos, medinės grindys arba įvairūs kiti geometriniai raštai. 

     

    Architektūra, miestų planavimas ir socialiai novatoriškas dizainas

    Skandinavijos architektūroje greta paprastumo, funkcionalumo ir patogumo principų naudojama šviesa, natūralios medžiagos ir integracija su gamta. Būtent dėl šios savybės skandinavų architektūra ir miestų planavimas tapo ekologiškai sąmoningo ir socialiai inovatyvaus dizaino novatoriumi.

     

    Skandinaviškas grafinis dizainas

    Skandinaviškas grafinis dizainas išlieka švarus, o plakatuose, tipografijoje, rinkodaroje ir mene naudojamas paprastas, nesudėtingas vaizdas. Švarios linijos, santūrios spalvų paletės ir neperkrauti vaizdai - visa tai būdinga skandinaviškam grafiniam dizainui. Dažnai idėjai įteigti naudojamos kelios linijos, o vaizdinė kalba remiasi tuščios erdvės panaudojimu.

    Tai protingas dizainas, leidžiantis žiūrovui užpildyti tuščias vietas, akimirksniu atpažįstamas, nors ir plikas. Funkcionalumas čia yra svarbiausia, nes skandinaviškame grafiniame dizaine siekiama kuo daugiau informacijos pateikti naudojant kuo mažiau ženklų.

     

     Photo by Anna Johansson 

     

    Skandinaviški baldai, apšvietimas ir namų dekoravimas

    Skandinaviškas dizainas yra minimalus, todėl kelios patalpoje esančios detalės turi būti svarbios, todėl tiek daug dėmesio skiriama tokiems daiktams kaip kukli kėdė. Tikėtina, kad bet kuris skandinaviško kambario daiktas pasižymi meistriškumu ir nesenstančiu dizainu.

    Apšvietimas yra didžiulė skandinaviško dizaino dalis, nes žiemą Šiaurės šalyse jo natūraliai būna labai mažai. Naudojant baltas sienas ar didelius langus, taip pat maksimaliai išnaudojant natūralią šviesą, lempos ir apšvietimo sprendimai yra labai svarbūs.

    Kiekviename kambaryje turėtų būti bent keli šviesos šaltiniai - nuo šiltos, silpnos žvakės šviesos iki ryškios lubų šviesos. Skandinaviškame dizaine stengiamasi kuo efektyviau skleisti šviesą, nesukuriant atšiaurios atmosferos pasitelkiant baldų apšvietimą. Apie baldų apšvietimo svarbą ir naudą skaitykite čia

    Namų apyvokos daiktai turėtų sukurti puikią pusiausvyrą tarp minimalizmo ir atsipalaidavimo jausmo.

     

    Skandinavijos tvarumas

    Atsižvelgiant į skandinaviško dizaino polinkį į utilitarizmą, nenuostabu, kad tvarumas dabar yra neatsiejamas nuo daugumos šiuolaikinio skandinaviško dizaino elementų.

    Skandinaviško dizaino principai, susiję su meistriškumu, kokybe ir geresne kasdienybe, jie yra natūralūs tvarumo, kuris natūraliai siekia grįžti prie vietinės aukštos kokybės gaminių, skirtų naudoti ilgai.

    Skandinaviško dizaino principai puikiai dera su tvarumo espektais, dėl naudojamų kokybiškų, ilgaamžių baldų. Daugiau apie kaip sukurti estetiškai patrauklius ir funcionalius namus su patikimai tarnaujančiais (kokybiškais) baldais skaitykite čia.

     

    Skandinaviška kokybė ir kaina

    Skandinaviško dizaino kaina gali būti aukšta, tačiau to priežastys yra įvairios. Ilgaamžiškumas, medžiagų kokybė, nesenstantis dizainas (t. y. ne tuo metu madingas, todėl jūsų namuose puikiai atrodys ilgą laiką) ir meistriškumas - tai tik keli dalykai, kurie didina kainą.

    Neapsigaukite ir neišleiskite daugiau vien dėl to, kad ant ko nors užrašyta hygge (jaukumo ir patogaus draugiškumo savybė, sukelianti pasitenkinimo ar geros savijautos jausmą laikoma būdingu danų kultūros bruožu), visgi dažnu atveju įsigydami aukštos kokybės daiktus iš pradžių mokėsite daugiau, o laikui bėgant - sutaupysite, nes šių daiktų nereikės keisti.

     

    Skandinavijos šalių dizaino skirtumai

    Nors skandinaviškas dizainas yra kilęs iš vienos grupės, tačiau kiekvienoje šalyje yra subtilių skirtumų. 

    Norvegijos dizainą galima apibūdinti kaip mažiau stilistiškai sąmoningą nei kaimyninių Skandinavijos šalių. Jos dizainas - tai keistas modernaus, modernistinio ir istorinio dizaino mišinys.

    Švedijos dizainas išlieka prislopintų spalvų, bet kartu ir charakterio. Laikomasi šviesių tonų ir nieko pernelyg ryškaus. Ilgainiui išskirtinis švedų dizaino bruožas yra efektyvumo prioritetas; šį etosą sėkmingai puoselėja šios šalies dizaineriai. Daugiau apie švedišką dizainą skaitykite čia.

    Galbūt siekdami skatinti hygge, danų dizainas gali būti žaismingesnis nei kaimyninių skandinavų, nes jis palankiai vertina toninius atspalvius ir neįprastas spalvas. Danijos dizainui taip pat didelę įtaką darė Vokietijos Bauhauzo mokykla ir ypatingi šalies santykiai su Japonija.

     

    Versta iš: https://www.scandinaviastandard.com/what-is-scandinavian-design/#whyisscandinaviandesignimportant