Prekių katalogas

Skandinaviškas dizainas: Danijos kryptis

  • Skandinaviškas dizainas: Danijos kryptis

    Paprastumas, funkcionalumas ir elegancija - tai Danijos dizaino vizitinės kortelės. Danija, garsėjanti elegantiškomis linijomis ir rafinuotumu, taip pat yra šalis, kurioje greičiausiai rasite prabangos prieskonį. Su danišku dizainu dažniausiai siejamos kėdės, tačiau greta baldų ir gaminių dizaino ši pramonė įsitvirtino ir mados, grožio, elektronikos, keramikos bei namų apyvokos daiktų srityse. 

    Be to, Danija šiuo metu yra vienintelė šalis, kurioje vyksta Skandinavijos šalių mados savaitė.

     

    GARSŪS DANŲ DIZAINERIAI:

    BØRGE MOGENSEN (1914-1972) - Baldai.

    Vienas iš svarbiausių baldų dizainerių kartos atstovų, kurie visame pasaulyje išgarsino "danų moderno" sąvoką. Kartu su tokiais kolegomis kaip Arne Jacobsenas ir Hansas Wegneris B. Mogensenas sukūrė tarptautinę pagarbą daniškų baldų dizainui, o jo paprasti ir funkcionalūs dizainai jau daugiau nei pusę amžiaus turi paklausą visame pasaulyje.

     

    FINN JUHL (1912-1989) - Architektūra, interjero ir pramoninis dizainas.

    Vienas iš svarbiausių XX a. ketvirtojo dešimtmečio "daniško dizaino" kūrėjų ir dizaineris, pristatęs danų moderną Amerikoje. Jis dažniausiai prisimenamas dėl baldų dizaino, tačiau taip pat suprojektavo "Georg Jensen" parduotuvę Toronte (Kanada).

     

    HANSAS WEGNERIS (1914-2007) - Baldai.

    Pasaulinio garso kultinis danų baldų dizaineris, prisidėjęs prie tarptautinio amžiaus vidurio danų dizaino populiarumo. Per savo gyvenimą jis suprojektavo daugiau kaip 500 skirtingų kėdžių, iš kurių daugiau kaip 100 buvo pradėtos masiškai gaminti ir daugelis tapo atpažįstamomis dizaino ikonomis.

     

    ARNE JACOBSEN (1902-1971) - Architektūra ir dizainas.

    Žymus dėl savo indėlio į architektūrinį funkcionalizmą, sulaukė pasaulinės sėkmės dėl savo paprastų, bet efektyvių kėdžių dizaino - "Kiaušinis" ir "Gulbė", taip pat viešbučio "SAS Royal Hotel" dizainu.

     

    POUL KJÆRHOLM (1929-1980) - Baldai.

    Žymiausi jo darbai - kėdė "Tulip", daug jo darbų yra nuolatinėje Modernaus meno muziejaus Niujorke, Viktorijos ir Alberto muziejaus Londone bei kitų Danijos, Norvegijos, Švedijos ir Vokietijos muziejų kolekcijose. Taip pat padarė puikią pedagogo karjerą.

     

    POUL HENNINGSEN (1894-1967) - Architektūra, dizainas ir autorius.

    Danijoje dažnai vadinamas tiesiog PH, Henningsenas dažniausiai siejamas su jo sukurtomis kaitrinių lempų serijos PH-lamp konstrukcijomis.

     

    VERNERIS PANTONAS (1926-1998) - Baldų ir interjero dizainas.

    Laikomas vienu įtakingiausių XX a. Danijos dizainerių. Pantonas kūrė novatoriškus ir futuristinius dizainus iš įvairių medžiagų, ypač plastiko, ir ryškių spalvų. Šis stilius buvo būdingas septintajam dešimtmečiui, tačiau XX a. pabaigoje sulaukė naujo populiarumo.

     

    GERTRUD VASEGAARD (1913-2007) - Keramika.

    Labiausiai prisimenama dėl savo arbatos servizo, įtraukto į Danijos kultūros kanoną. Žymi keramikė ir "Royal Copenhagen" dizainerė.

     

    GRETE JALK (1920-2006) - Baldai.

    Žymiausi darbai: faneros kėdė GJ Chair ir stalas GJ Table. Jalk sustiprino Danijos modernaus baldų dizaino reputaciją savo aiškiomis, patogiomis linijomis ir origami stiliaus lankstiniais.

     

    MARIE GUDME LETH (1895-1997) - Tekstilė.

    Pramoninės šilkografijos pradininkė. Iš pradžių ji daugiausia kūrė gėlių ir gyvūnų raštus, paskui ėmė kurti geometriškesnius raštus.

     

    NANNA DITZEL (1923-2005) - Baldai.

    Baldų dizainerė, kūrusi baldus, juvelyrinius dirbinius, stalo indus ir tekstilę. Sukūrė papuošalų dizainų "Georg Jensen" ir baldų "Frederica".

     

    GRETHE MEYER (1918-2008) - Architektūra ir dizainas.

    Sukūrė daugybę namų apyvokos reikmenų, be to, kūrė indus "Royal Copenhagen". Meyer įkvėpė daugelį moterų architekčių ir dizainerių, atverdama duris lyčių lygybei dizaino pramonėje. Didžiausią dėmesį ji skyrė ne tik savo kūriniams, bet ir vartotojams, pažymėdama, kad norėjo gaminti aukštos kokybės daiktus, kuriuos žmonės galėtų sau leisti.

     

    KAREN CLEMMENSEN (1917-2001) - Architektūra.

    Viena iš architektūros firmos, įkurtos kartu su vyru Ebbe, kuri projektavo tradicinius ir modernius funkcionalistinius pastatus, įkūrėjų. Jų darbai, dažnai įkvėpti japoniškų ir amerikietiškų tendencijų, apima "Kildeskovshallen" Gentofte ir "LO-skolen" Helsingore.

     

    KLASIKINIAI DANŲ DIZAINO PREKIŲ ŽENKLAI

    FREDERICIA FURNITURE

    "Fredericia Furniture", kurios dizainą kūrė Børge Mogensenas, Nanna Ditzel ir Arne Jacobsenas, išsiskiria kaip žymiausių kada nors sukurtų skandinaviškų baldų gamintoja. Jų įsipareigojimas siekti kokybės, funkcionalumo ir ieškoti geriausio naujo dizaino bei klasikinių kūrinių yra neprilygstamas.

     

    CARL HANSEN & SON

    Daniškas dizainas yra "Carl Hansen & Son" - nuo 1908 m. veikiančios baldų gamybos įmonės - sinonimas. Jų požiūris - tai aukštos kokybės meistriškumas, aukščiausios kokybės medžiagos ir ilgaamžis dizainas. Viena žymiausių - "Wegner Wishbone" kėdė. Dar daugybė šios kompanijos gaminamų kitų kėdžių, stalų ir kitų baldų tapo modernaus amžiaus vidurio dizaino apibrėžimu.

     

    ERIK JØRGENSEN

    Kitas baldžius, gaminantis kultinius daniškus baldus, Erikas Jorgensenas, ko gero, geriausiai žinomas dėl tokių gaminių kaip sofa "Delphi", kėdė "Corona" ir kėdė "Ox".

    Įkurtas 1954 m. Svendborge, Danijoje, šis prekės ženklas iki šiol gamina savo gamykloje, laikydamasis laiko patikrintų tradicijų ir baldų gamybos metodų.

     

    GEORG JENSEN

    Nuo 1904 m. "Georg Jensen" žinomas kaip puikių tuščiavidurių indų ir sidabrinių papuošalų tiekėjas. Bėgant metams šis prekės ženklas plėtėsi, įtraukdamas daugybę interjero gaminių, tokių kaip žvakidės, šviestuvai, virtuvės reikmenys ir mėgstami kalėdiniai papuošalai.

    Tuščiaviduriai indai vis dar gaminami jų kalvėje Kopenhagoje.

     

    FRITZ HANSEN

    Fritz Hansen - baldų gamintojas, įgijęs naują modernų identitetą, tačiau jo istorija vis dar giliai įsišaknijusi klasikiniame dizaine. Pats Fritz Hansen pradėjo dirbti Kopenhagoje 1872 m., o savo įmonę įkūrė 1885 m. Įmonė žinoma ne tik dėl savo meistriškumo ir kultinio dizaino, bet ir dėl inovacijų.

    Fritz Hansen buvo vienas pirmųjų, kuris XX a. trečiajame dešimtmetyje pradėjo eksperimentuoti su garais lenkta buko mediena - šis metodas tapo neįkainojamu gamybos procese ir ilgainiui paskatino naudoti laminuotą medieną.

     

    LOUIS POULSEN

    Apšvietimo gigantai "Louis Poulsen" gerai žinomi dėl savo interjero šviestuvų, įskaitant tokias ikonas kaip "Poul Henningsen Artichoke". Galbūt jie mažiau žinomi dėl to, kad visame pasaulyje gamina daug lauko apšvietimo (t. y. gatvių žibintų, viešųjų erdvių apšvietimo ir t. t.); tiesą sakant, tai sudaro didžiąją dalį jų verslo. Siekdami propaguoti skandinavišką apšvietimo idealą - žemas, šiltas šviesas, suteikiančias jaukumo jausmą, - taip pat gebėdami į savo elegantišką stilių perkelti šiuolaikines tendencijas.

     

    LE KLINT

    Tie sulankstyti šviestuvų gaubtai, kuriuos visada matote skandinaviškuose namuose? Tai "Le Klint" šviestuvai. Šie staliniai, grindų ir pakabinami šviestuvai, skleidžiantys švelnią, išsklaidytą šiltą šviesą ir pasižymintys žavingu, bet švariu siluetu, tapo vienu iš daniško interjero stiliaus kertinių pavyzdžių.

    Pirmą kartą juos sukūrė žinomas architektas ir dizaineris Kaare Klintas, o nuo pat 1943 m., kai buvo pradėti gaminti, šie šviestuvai sulaukė didžiulio populiarumo. Savo gamykloje Odensėje (Danija) "Le Klint" ir toliau gamina naujus šviestuvus, kurie dažniausiai primena sulankstytą geometrinę originalo išvaizdą.

     

    ROYAL COPENHAGEN

    1775 m. įkurta bendrovė "Royal Copenhagen" gamina rankomis tapytą porcelianą, kuris tapo būtinu daugumos skandinavų, ypač danų, namuose. Nuo karališkos mėlynos spalvos dizaino neįmanoma pabėgti - ne todėl, kad to norėtumėte!

    Verta paminėti, kad "Royal Copenhagen" nėra nieko minimalistinio; jų dizainas yra puošnus ir senamadiškas, todėl dar labiau žavi minimalistinėje ir modernioje aplinkoje.

     

    MODERNŪS DANŲ DIZAINO PREKIŲ ŽENKLAI

    HAY

    Vis daugiau spalvingų ir žaismingų interjero dizaino prekių ir baldų siūlanti "HAY" greitai tapo naujuoju danų dizaino veidu. Jų 2017 m. bendradarbiavimas su IKEA sulaukė didžiulės sėkmės ir įtvirtino šį prekės ženklą kaip pasaulinių tendencijų formuotoją.

     

    NORM ARCHITECTS

    2008 m. Kopenhagoje įkurta "Norm Architects" yra architektūros ir dizaino įmonė, kuri beveik viena pati apibrėžė šiuolaikinę danų estetiką tiek interjero erdvių, tiek produktų atžvilgiu.

    Jie kuria viską - nuo grafinio dizaino iki keramikos ir interjero architektūros (pavyzdžiui, nuostabų Fjordo valčių namą) ir dar daugiau.

     

    MUUTO

    Lyderė, formuojanti naują švelnią, žaismingą šiuolaikinio skandinaviško dizaino estetiką, "Muuto" sutelkė fantastiškus dizainerius, turinčius šiuolaikišką, tarptautinį požiūrį į verslą. Ypač didelę įtaką padarė jų požiūris į spalvas.

     

    FERM LIVING

    Iš pradžių buvusi nedidelė dekoro įmonė tapo vienu didžiausių ir labiausiai gerbiamų šiuolaikinio dizaino prekių ženklų Danijoje. Jų baldai pasižymi meniškumu ir skulptūriškumu, todėl išsiskiria iš minios. Jų vaikiškų baldų linija yra puiki - ne per daug mielų, bet vis tiek funkcionalių ir patrauklių mažiesiems.

     

    MENU

    Nors "Menu" iš pradžių buvo pradėtas kurti 7-ajame dešimtmetyje, šis prekės ženklas iš naujo tapo rimta dizaino įmone. Jų požiūris į danišką minimalizmą remiasi klasikiniu dizainu ir kartu įtraukia naujus kūrinius, kuriuos sukūrė geriausi šiuolaikiniai dizaineriai. Nuo vazų iki kėdžių - "Menu" gamina ateities dizaino ikonas.

     

    &TRADITION

    Danijos gamybos įmonė "&Tradition" pradėjo savo veiklą siekdama sugrąžinti klasikinio dizaino daiktų gamybą. Nieko nuostabaus, kad su tokiais kūriniais kaip Vernerio Pantono lempa "Flowerpot Lamp" ir Viggo Boeseno kėdė "Little Petra" jie tapo svarbiausių skandinaviško dizaino atnaujinimo prekių ženklu.

    Be klasikinio dizaino, "&Tradition" bendradarbiauja su daugeliu geriausių šiuolaikinių dizainerių, tokių kaip "Space Copenhagen", Jaime Hayon ir "Norm Architects", kurdami ateities dizaino ikonas.

     

    NUURA

    Atėjo laikas sukurti šiuolaikinį danišką apšvietimo prekės ženklą! "Nuura" įspūdingai ėmėsi šio vaidmens ir pasiūlė apgalvotą apšvietimą, tinkantį šiuolaikiniams skandinaviškiems namams.

    Jis funkcionalus, gražus ir skulptūriškas, bet neperkrautas. Jų gebėjimas diegti naujoves ir kartu dirbti pagal savo estetinius parametrus sukuria visiškai vientisą prekės ženklą.

     

    NEW WORKS

    2015 m. įkurta "New Works" yra kontrastų studija. Nauji ir seni siluetai; minimalistiniai ir dekoratyvūs. Jie gamina šviestuvus, baldus ir smulkius aksesuarus, tokius kaip vazos ir žvakidės. Jų gaminamas apšvietimas išties ypatingas; medžiagų, formų ir tekstūrų įvairovė suteikia galimybę žaisti su šviesa savo erdvėje taip, kad ji būtų išties unikali.

     

    SOFACOMPANY

    Danų dizainas - tai baldų prekės ženklo "Sofacompany" tiesioginis pirkėjų aptarnavimas. Remdamiesi skandinaviškomis demokratiško dizaino vertybėmis, atnaujintais šiuolaikiniam laikmečiui,

    Sofacompany siūlo savo gamykloje pagamintas sofas ir kitus baldus, parduodamus internetu ir siunčiamus tiesiai klientams. Kainos puikios, kaip ir dizainas bei kokybė. Nematote nieko, kas tiktų? Suraskite patinkantį siluetą, o likusią dalį susikurkite patys!

     

    GUBI

    GUBI puikiai pavyko suderinti žavingą prabangą ir minimalizmą. Jų viešbučių ir restoranų projektai rodo, kaip gerai jiems sekasi kurti jaukias erdves, kurios spinduliuoja patrauklia elegancija. Tokie gaminiai kaip "Beetle Chair" ir "Multie-Lite" akimirksniu tapo dizaino klasika, suteikdami švarioms linijoms puošnaus art deco stiliaus atspalvį.

     

     

    Nors daniškas dizainas kilęs iš skandinaviško dizaino grupės, tačiau kitose šiaurės šalyse yra subtilių skirtumų. 

    Daugiau apie skandinaviško dizaino šiaurės šalių skirtumus, dizainerius ir prekių ženklus rasite toliau išvardintuose tinklaraščio straipsniuose:

    Skandinaviškas dizainas: Švedijos kryptis;

    Skandinaviškas dizainas: Norvegijos kryptis;

    Skandinaviškas dizainas: Islandijos kryptis;

    Skandinaviškas dizainas: Suomijos kryptis.

     

    Versta iš: https://www.scandinaviastandard.com/what-is-scandinavian-design/#danish-design