Skandinaviškas dizainas: Norvegijos kryptis
-
Norvegijos dizaine svarbūs tokie veiksniai kaip gamtos įkvėptos formos, grakščios linijos ir šviesa, tačiau didžiausią įtaką daro funkcija. Norvegijos dizainas orientuotas į lauko sąlygas ir klestėjimą atšiauriomis žiemomis, o prabangai vietos lieka labai nedaug.
Vietoj to, komfortiškame ir tvirtame dizaino pavelde jaučiama gera savijauta ir pusiausvyra.
GARSŪS NORVEGŲ DIZAINERIAI:
JAC JACOBSEN (1901-1996) - gaminio/produkto dizainas.
Jacobsenas iš pradžių dirbo tekstilės pramonėje, o 1937 m. sukūrė "Luxo-L1" - subalansuotą šviestuvą. Šiandien šis šviestuvas yra įtrauktas į įvairias parodas viso pasaulio muziejuose kaip klasikinio šviestuvų dizaino pavyzdys.
ELSE MARIE JAKOBSEN (1927-2012) - Tekstilės ir gaminių dizainas.
Else Marie Jakobsen buvo norvegų dizainerė ir tekstilininkė, ypač žinoma dėl gobelenų ir altorių paveikslų. Ji kūrė 33 namuose ir užsienyje, įskaitant Kopenhagą, Ispaniją ir JAE, ir išaudė daugiau kaip 500 gobelenų privatiems namams ir viešiesiems pastatams.
INGMAR RELLING (1920-2002) - Baldai.
Rellingas pradėjo dirbti staliumi, o 1950 m. įkūrė įmonę. Nuo 1960 m. jis daugiausia dėmesio skyrė kėdžių dizainui, visų pirma sukūrė "Siesta" ir "Orbit" stilius.
TIAS ECKHOFF (1926-2016) - Produkto dizainas.
Keramikos meno išsilavinimą įgijęs, bet galiausiai daugybę sričių išmanantis T. Eckhoffas buvo vienas įvairiapusiškiausių Norvegijos dizainerių. Tarp jo darbų - žymioji stalo įrankių kolekcija "Maya".
KLASIKINIO NORVEGIŠKO DIZAINO PREKIŲ ŽENKLAI
FJORDFIESTA
Nors "Fjordfiesta" buvo įkurta tik 2001 m., ji yra baldų gamintoja, daugiausia dėmesio skirianti klasikinio dizaino atnaujinimui. Pirmasis jų projektas buvo garsiosios 1950-ųjų Hanso Brattrudo "Scandia" kėdės.
Nuo to laiko prekės ženklas atnaujino daugybę kūrinių, įskaitant Torblørno Afdalo suolą "Krobo".
Jie taip pat bendradarbiavo su geriausiais šiuolaikiniais dizaineriais, pavyzdžiui, su Andreaso Engesviko stalu "Alto".
MAGNOR GLASSVERK
1896 m. netoli Oslo pradėjusi veikti įmonė "Magnor Glassverk" kuria gražius ir funkcionalius stiklo dirbinius. Jie specializuojasi gėrimų, stalo indų ir kitų namų apyvokos prekių, pavyzdžiui, apšvietimo, gamyboje. Nenuostabu, kad nuo pat dirbtuvių atidarymo Magnor Glassverk gaminiai yra Norvegijos klasika.
MANDAL VEVERI
Nuo 1918 m. veikiantis tekstilės fabrikas "Mandal Veveri" yra vienas geriausių vilnonių gaminių gamintojų Norvegijoje. Jie taip pat dirba su linu, kotenu ir moheriu. Gamykloje gaminamos kultinės "Bunad" antklodės (norvegiškas terminas, apimantis tiek tradicinius kaimo drabužius, tiek modernius XX amžiaus liaudies kostiumus), kurias 2012 m. sukūrė Andreasas Engesvikas (Andreas Engesvik) ir kuriose vaizduojami penkių Norvegijos regionų "bunad" motyvai.
ŠIUOLAIKINIAI NORVEGIŠKO DIZAINO PREKIŲ ŽENKLAI
VESTRE
"Vestre" - tai kitoks dizaino prekės ženklas. Jie daugiausia dėmesio skiria lauko baldams ir gaminiams, siekdami sukurti funkcionalesnes, gražesnes ir tvaresnes lauko miesto erdves. Jų darbai spalvingi ir švarūs, suteikiantys linksmumo ir neginčijamo dizaino pojūtį bet kurio miesto viešosioms erdvėms.
SNØHETTA
Galbūt esate girdėję apie Oslo operos teatrą? Tą neįtikėtiną pastatą, taip pat daugelį kitų, įskaitant viešbučio "Tree" 7-ąjį kambarį šiaurės Švedijoje ir parodų erdvę "Hilma af Klint" Jarnoje, Švedijoje. Be architektūros, įmonė žinoma ir dėl savo parodų, interjero dizaino, produktų kūrimo ir grafinio dizaino. Jie daro viską ir daro tai gerai.
ELEMENTA
"Elementa", kuri specializuojasi interjero architektūros srityje, sukūrė daugybę itin funkcionalių biuro baldų, sandėliavimo detalių ir mažesnių daiktų, pavyzdžiui, vazonų.
Jų darbai minimalistiniai ir elegantiški, sukurti taip, kad jūsų erdvė dirbtų jums.
HEYMAT
Kokio daikto nežinojote, kad jums reikia? Kaip dėl tikrai gerai suprojektuoto durų kilimėlio? Būtent tai gamina Heymat, ir jie stebėtinai gerai pasirodė! Rafinuoto, rafinuoto dizaino kilimėliai taip pat pagaminti taip, kad atlaikytų atšiaurias Norvegijos sąlygas; tai išties formos ir funkcijos derinys.
NORTHERN
"Northern" - Osle įsikūrę dizaino namai, gaminantys baldus, apšvietimą ir namų aksesuarus.
Jie daugiausia dėmesio skiria meistriškumui, natūralioms medžiagoms ir funkcionalumui - tikram skandinaviškam trikampiui. Rezultatas kartais žaismingas, bet visada rafinuotas.
Nors norvegiškas dizainas kilęs iš skandinaviško dizaino grupės, tačiau kitose šiaurės šalyse yra subtilių skirtumų.
Daugiau apie skandinaviško dizaino šiaurės šalių skirtumus, dizainerius ir prekių ženklus rasite toliau išvardintuose tinklaraščio straipsniuose:
Skandinaviškas dizainas: Švedijos kryptis;Skandinaviškas dizainas: Danijos kryptis;
Skandinaviškas dizainas: Islandijos kryptis;
Skandinaviškas dizainas: Suomijos kryptis.
Versta iš:
https://www.scandinaviastandard.com/what-is-scandinavian-design/#norwegian-design