Prekių katalogas

Skandinaviškas dizainas: Suomijos kryptis

  • Skandinaviškas dizainas: Suomijos kryptis

    Suomiškas dizainas - tai ne tik išvaizda. Suomijoje dizainas susijęs tiek su gamta, kuri jį supa, tiek su kasdienybe, kurią jis turi palaikyti. Suomiai semiasi įkvėpimo iš gamtos ir paverčia jį daiktais, architektūra ir gyvenimo būdo projektu.

    Akcentuojamas nesenstantis, organiškas dizainas, pripažįstant, kad viskas yra pasiskolinta iš gamtos ir vieną dieną sugrįš.

     

    Kaip kartą sakė garsus suomių architektas ir dizaineris Alvaras Aalto: "Niekas niekada neatgimsta iš naujo, bet ir visiškai neišnyksta. O tai, kas kartą gimė, visada atsiras nauju pavidalu."

     

    GARSŪS SUOMIŲ DIZAINERIAI:

     

    ALVAR AALTO (1898-1976) - Architektūra ir dizainas.

    Alvar Aalto buvo suomių architektas ir dizaineris. Jo karjera apėmė architektūrą, baldus, tekstilę ir stiklo gaminius, taip pat skulptūrą ir tapybą. Žymiausi jo darbai: Kunsten modernaus meno muziejus Olborge, "Model 60" sukraunama taburetė ir Aalto vaza.

     

     

    ARMI RATIA (1912-1979) - Tekstilė.

    Armi Ratia buvo vienas iš Suomijos tekstilės ir drabužių bendrovės "Marimekko" - mados ir tekstilės įmonės, žinomos dėl ryškių raštų ir moteriško dizaino, įkūrėjų. Ji yra viena žymiausių Suomijos verslininkių.

     

    TAPIO WIRKKALA (1915-1985) - Dizainas.

    Tapio Wirkkala - suomių dizaineris ir skulptorius, viena svarbiausių pokario dizaino figūrų. Jo kūryba - nuo plastikinių kečupo butelių ir metalo dirbinių iki įvairių stilių stiklo, keramikos ir faneros dizaino. Jo, kaip stiklo dizainerio, sėkmė prasidėjo 1946 m., kai jis sukūrė "Iittala" vazą "Kantarelli", o 1954 m. buvo pristatyta masinės gamybos "Tapio" kolekcija.

     

     

    KAJ FRANCK (1911-1989) - Dizainas ir taikomoji dailė.

    Nuo 1945 m. K. Franckas buvo Arabijos keramikos įmonės (dabar - "Iittala Group" dalis) meno vadovas, Taikomosios dailės koledžo - Helsinkio meno ir dizaino universiteto (dabar - Aalto universitetas) pirmtako - meno vadovas ir dėstytojas, tačiau kūrė dizainą ir kitoms įmonėms.

     

    OIVA TOIKKA (1931-2019) - Stiklo dizainas.

    Oiva Toikka išgarsėjo savo stiklo dirbinių dizainu Suomijos dizaino bendrovei "Iittala". Iš pradžių Helsinkio meno ir dizaino universitete įgijęs keramikos specialybę, vėliau jis ėmėsi stiklo dizaino. Vieni žinomiausių jo darbų - septintojo dešimtmečio "Kastehelmi" ir "Flora" stalo indai bei septintojo dešimtmečio "Pioni" ir "Krouvi" kolekcijos.

     

     

     

    MAIJA ISOLA (1927-2001) - Tekstilė.

    Maija Sofija Isola buvo suomių spausdintos tekstilės dizainerė, sukūrusi daugiau kaip 500 raštų, įskaitant Unikko. Jos drąsūs spalvingi modeliai XX a. septintajame dešimtmetyje išgarsino namų apstatymo reikmenų ir drabužių įmonę "Marimekko". Ji taip pat dirbo vizualiųjų menų srityje.

     

    ANTTI NURMESNIEMI (1927-2003) - Dizainas.

    Antti Nurmesniemi geriausiai žinomas dėl savo kavos puodelių ir interjero dizaino darbų. Antti Nurmesniemi kūrė emaliuotus kavos puodelius ir baldus, tokius kaip "Jakkara" pirties taburetė, taip pat interjero dizaino darbus. Jis vadinamas "didžiuoju Suomijos dizaino senbuviu", o 1959 m. pelnė Luningo premiją. 1951-1953 m. Nurmesniemi kartu su Olli Borgu ir Olavi Hänninen dalyvavo kuriant modernistinį viešbučio "Palace Hotel" dizainą.

     

     

    ANNIKA RIMALA (1936-2014) - Tekstilė.

    Annika Rimala geriausiai žinoma dėl savo darbų kompanijai "Marimekko", kurioje ji dirbo 1960-1982 m., ypač dėl pirmosios kompanijos trikotažo kolekcijos "Tasaraita", kuri buvo pristatyta 1968 m. Jos dizaino darbuose asmeniškumas ir humoras dera su ilgaamžiškumu ir praktiškumu.

     

    KLASIKINIO SUOMIŲ DIZAINO PREKIŲ ŽENKLAI

    IITTALA 

    1881 m. pradėjęs veikti nedidelis stiklo fabrikas pietų Suomijoje tapo vienu žinomiausių Suomijos dizaino prekių ženklų pasaulyje. Geriausiai žinomi jų kūriniai - 1936 m. pradėta gaminti Alvaro Aalto vazų kolekcija, tačiau šis prekės ženklas išsiplėtė ne tik stiklo srityje ir dabar gamina viską - nuo stalo indų iki žirklių (jiems priklauso kitas puikus suomių prekės ženklas "Fiskars").

     

    MARIMEKKO

    Nors "Marimekko" lygiai taip pat galėtų būti priskirta "šiuolaikinių suomiškų prekių ženklų" kategorijai, jų patrauklumą lemia tai, kad jie sugeba būti ir klasikiniame, ir šiuolaikiniame pasaulyje, kartu kurdami savo estetinę visatą. Iš tikrųjų "Marimekko" yra tekstilės įmonė; 1951 m. Armi Raita įkūrė šį prekės ženklą, kuris buvo nukreiptas prieš madą ir už dizainą. Štai kodėl tie patys tekstilės dizainai vis iš naujo naudojami ir perkuriami naujomis spalvomis.

    Spalvingas, tekstūrinis, grafinis ir žaismingas "Marimekko" pristato visą drabužių ir namų apyvokos reikmenų pasaulį. Jie vis dar gamina audinius savo gamykloje Helsinkyje.

     

    ARTEK

    1935 m. įkūrus "Artek" buvo sumanyta ne tik prekiauti baldais, bet ir sukurti edukacinę platformą, kuri pristatytų dizaino, meno ir technologijų viršūnę, padedančią žmonėms gyventi šiuolaikiškai ir patogiai. Nuo tada jie tai ir daro.

    "Artek", gaminanti tokias klases kaip "Aalto Stool 60" ir "Chair 66" (Alvaras Aalto buvo vienas iš įkūrėjų kartu su savo žmona architekte Aino Aalto), turi vieną įspūdingiausių ir mėgstamiausių visų laikų skandinaviškų baldų portfelių.

     

    ARABIA FINLAND

    Tie žavūs Muminukų puodeliai, kuriuos matote kiekvienoje skandinaviško dizaino parduotuvėje? Juos sukūrė Arabia Finland. Tačiau jie gamina ir daugybę kitų porceliano gaminių, įskaitant stalo indus ir serviravimo rinkinius.

    Prekės ženklas buvo įkurtas 1873 m. ir iš karto sulaukė sėkmės tarp aukštesnės klasės klientų, gamindamas stalo reikmenis, kad žmonės galėtų rengti didelius ir sudėtingus pobūvius. Dabar prekės ženklas yra šiek tiek demokratiškesnis, tačiau kokybė išlieka tokia pati.

     

    ŠIUOLAIKINIAI SUOMIŲ DIZAINERIAI IR DIZAINO PREKIŲ ŽENKLAI

    MILLA VAAHTERA - Menas ir dizainas.

    Menininkė ir dizainerė Milla Vaahtera savo gaminiuose žaidžia su erdvės, formos ir įtampos idėjomis. Ji kuria mobiliukus su žalvario pūtimo stiklo dirbiniais, ypač bendradarbiaudama su specializuotais stiklo pūtėjais ir sidabro meistrais, kad sukurtų eterinius kūrinius.

     

    ANTREI HARTIKAINEN - Baldai.

    Staliaus Antrei Hartikaineno amato meistras yra gyvas ir veržlus. Hartikaineno baldai, kuriuose derinamos skulptūriškos formos ir eksperto žinios, ištrina ribas tarp funkcionalumo ir meniškumo - kam turėti vieną, o ne kitą?

     

    SUPERGROUP STUDIOS - Kūrybinė agentūra.

    "Supergroup Studios", kurios kūrybiniai projektai, pavyzdžiui, mėgstamo Londono restorano "Nordic Bakery" identitetas, Suomijoje gerai žinomi kaip viena geriausių grafikos ir dizaino studijų. "Supergroup" yra sukūrusi daugybę pasaulinių prekių ženklų vizualinių identitetų ir svetainių, o jų požiūris - tai dizaino patirties, meniškumo ir gilaus kiekvieno prekių ženklo unikalaus identiteto supratimo derinys.

     

    HARRI KOSKINEN - Produkto dizainas.

    Harri Koskinenas pasižymi bekompromisine, drąsia dizaino estetika, dėl kurios nuo pat karjeros pradžios pelnė tarptautinę šlovę. Praktiškumas, laisvas stilius ir konceptualus požiūris į gaminių ir erdvių dizainą yra H. Koskineno firminiai bruožai.

     

    JOANNA LAAJISTO - Interjero dizainas.

    Įkurta Joanna Laajisto 2010 m. Nesvarbu, ar tai būtų interjeras, produktai, ar paslaugos, studijos "Joanna Laajisto" filosofija - kurti gražų, ilgaamžį ir prasmingą dizainą, kurio pagrindas - tvarios vertybės ir žmogaus elgesio supratimas. Jie dirba komercinių interjerų, pavyzdžiui, mažmeninės prekybos, viešbučių ir darbo vietų dizaino, taip pat produktų ir koncepcijų dizaino srityse.

     

    Nors suomiškas dizainas kilęs iš skandinaviško dizaino grupės, tačiau kitose šiaurės šalyse yra subtilių skirtumų. 

    Daugiau apie skandinaviško dizaino šiaurės šalių skirtumus, dizainerius ir prekių ženklus rasite toliau išvardintuose tinklaraščio straipsniuose:

    Skandinaviškas dizainas: Švedijos kryptis;

    Skandinaviškas dizainas: Norvegijos kryptis;

    Skandinaviškas dizainas: Islandijos kryptis;

    Skandinaviškas dizainas: Danijos kryptis.

     

    Versta iš:

    https://www.scandinaviastandard.com/what-is-scandinavian-design/#finnish-design