Skandinaviškas dizainas: Švedijos kryptis
-
Švediškas dizainas yra minimalistinis, jame daug dėmesio skiriama funkcionalumui ir švarioms linijoms. Garsiausia šios šalies eksporto bendrovė IKEA taip pat akcentuoja demokratišką dizainą, t. y. geras ir kokybiškas dizainas turi būti prieinamas visiems, ypač kai kalbama apie baldus. Švedija taip pat garsėja tradiciniais amatais, įskaitant stiklą, iš karto atpažįstamą Dala arklį ir samių rankdarbius - tai kaulo ir odos dirbiniai, kuriuos gamina vietiniai ugrofinai, gyvenantys Sapmi.
GARSŪS ŠVEDŲ DIZAINERIAI:
ANNA PETRUS (1886-1949) - Skulptūra.
Skulptorė ir pramoninė dizainerė Petrus buvo XX a. 10-ojo ir 10-ojo dešimtmečių Švedijos meninio dizaino tendencijų priešakyje. Jos sudėtingi ir ornamentuoti darbai apima stalus, žvakides, vazas ir kt.
SYLVIA STAVE (1908-1994) - Sidabro meistrė.
Dizainerė ir sidabro meistrė Sylvia Stave XX a. trečiajame dešimtmetyje per savo karjerą sukūrė daug populiarių dirbinių - daugiausia namų ir interjero reikmenų. Jos minimalistinis, funkcionalus stilius buvo ir tebėra itin modernus ir šviežias. 1931-1939 m. S. Stave dirbo "CG Hallsbergs Goldsmith" meno vadove.
JOSEFAS FRANKAS (1885-1967) - Architektūra ir dizainas.
Josefas Frankas buvo Austrijoje gimęs architektas, menininkas ir dizaineris, antroje gyvenimo pusėje priėmęs Švedijos pilietybę. Kartu su Oskaru Strnadu jis sukūrė Vienos architektūros mokyklą ir jos modernių namų, būsto ir interjero koncepciją.
GRETA MAGNUSSON-GROSSMAN (1906-1999) - Architektūra, interjero ir gaminių dizainas.
Greta Magnusson-Grossman buvo švedų baldų dizainerė, interjero dizainerė ir architektė. Ji buvo viena iš nedaugelio moterų dizainerių, išgarsėjusių XX a. vidurio Los Andželo architektūros scenoje.
STIG LINDBERG (1916-1982) - Keramikas, stiklo ir tekstilės kūrėjas.
Stigas Lindbergas buvo švedų keramikos, stiklo, tekstilės, pramonės dizaineris, tapytojas ir iliustratorius. Vienas iš svarbiausių pokario Švedijos dizainerių, ilgą laiką dirbdamas Gustavsbergo keramikos gamykloje, Lindbergas kūrė įmantrią studijinę keramiką ir grakščias stalo indų linijas.
KLASIKINIO ŠVEDIŠKO DIZAINO PREKIŲ ŽENKLAI
SVENSKT TENN
1924 m. švedų dizainerės Estrid Ericson atidaryta "Svenskt Tenn" yra žinomiausia Švedijos dizaino parduotuvė ir paveldo prekės ženklas. Didžioji dalis parduotuvėje parduodamų prekių yra pačios bendrovės linijos: pačios Ericson ir 1934 m. prie bendrovės prisijungusio Josefo Franko dirbiniai suteikia toną vizualinei visatai, kuri nepanaši į jokią kitą pasaulyje. Ryškios spalvos ir džiaugsmingi "Svenskt Tenn" atspaudai apibūdina švedišką dizainą taip pat, kaip ir bet koks minimalistinis interjeras.
RÖRSTRAND
Antroji pagal senumą Europoje porceliano įmonė "Rörstrand" nuo 1726 m. kuria nuostabius porcelianinius indus. 1930 m. šis prekės ženklas pagamino Švedijos nacionalinį servizą, kuris dabar vadinamas "Swedish Grace"; jį sukūrė Louise Adelborg. Įmonė keitėsi kartu su laikmečiu ir nuo 1960-ųjų gamino akmens masės indus bei porcelianą. Gyvybinga, detali ir įvairių stilių įkvėpta "Rörstrand" šiandien yra tokia pat aktuali, kaip ir anksčiau.
KOSTA BODA
1742 m. įkurta "Kosta Boda" yra žinomiausia Švedijos stiklo gamintoja. Savo stiklo gamykloje kurianti vazas, dubenis, taures, stiklines, žvakides ir stiklo meno kūrinius, šis prekės ženklas garsėja neįtikėtinu meistriškumu. Jie taip pat turi stiklinį viešbutį ir barą Smolande, pietų Švedijoje. Jame galite sužinoti viską apie stiklo pūtimą ir įsigyti stiklo dirbinių.
IRIS HANTVERK
Ši 1889 m. Stokholme įkurta įmonė gamina medinius šepetėlius, skirtus valymui ir kitoms virtuvės bei vonios kambario reikmėms. Gaminius, vis dar gaminamus tradiciniais švediškais metodais, gamina regėjimo negalią turinčių amatininkų komanda. Šepečių rišimas yra kvalifikuotas darbas, o kiekvienas gaminys atrodo pagamintas rankomis aukščiausiu lygiu.
DUX
Ar teisingai miegojote? "Dux" bando tai padaryti nuo 1926 m., kai Efriam Ljung Švedijoje pradėjo gaminti pirmuosius vidinius spyruoklinius čiužinius. Praėjus keturioms kartoms, įmonė vis dar priklauso šeimai, ir jie kaip niekada apsėsti miego.
Be puikių lovų, "Dux" gamina ir nedidelį modernių ir klasikinių švediškų baldų asortimentą, t. y. Bruno Mathssono ir Claessono Koivisto Rune kūrinius, taip pat savo pačių sukurtus baldus.
HÄSTENS
Garsiosios mėlynos languotos lovos vaizdas tęsiasi Hästen reputaciją, tačiau, laimei, jų reputacija yra ne ką prastesnė nei žvaigždžių. Hästens, žinomi kaip vieni iš aukščiausios kokybės čiužinių pasaulyje (su atitinkama kaina), pakėlė sąvoką "geras miegas" į naujas aukštumas.
1852 m. įkurtas prekės ženklas išsiplėtė ir įtraukė miego aksesuarus, pavyzdžiui, galvūgalius, patalynę ir net šlepetes. Jie yra oficialūs Švedijos karališkosios šeimos lovų tiekėjai.
KASTHALL
Nuo 1889 m. savo gamykloje Kinnoje, Švedijoje, gaminanti nuostabius kilimus, "Kasthall" visoje Skandinavijoje žinoma kaip viena iš aukščiausios kokybės kilimų gamintojų šiame regione. Be savo naujų dizainų, jie turi daug archyvinių dizainų, iš kurių galite rinktis.
ŠIUOLAIKINIAI ŠVEDŲ DIZAINO PREKIŲ ŽENKLAI
MASSPRODUCTIONS
Į modernistinio dizaino principus orientuota "Massproductions" tapo Švedijos dizaino ateities avataru. 2009 m. veiklą pradėjęs prekės ženklas kontroliuoja visą tiekimo grandinę - nuo gamybos iki platinimo, todėl pateikia visiškai įgyvendintą viziją.
Jie turi keletą kūrinių, kurie jau yra tapę ikonomis, įskaitant pamėgtą krėslą "Crown".
IKEA
Manėte, kad sudarysime švediškų dizaino prekių ženklų sąrašą ir neįtrauksime IKEA? Neįmanoma! Originalus masinės gamybos plokščių baldų prekės ženklas IKEA iš mažos Švedijos bendrovės, įkurtos 1943 m., išaugo į stambų pasaulinį mažmeninės prekybos tinklą. Ar pažįstate ką nors, kas savo namuose neturėtų IKEA dizaino kūrinio?
Nuo virtuvės reikmenų iki sofų ir net pagal užsakymą pagamintų virtuvių - IKEA iš naujo apibrėžė, ką reiškia skandinaviškas dizainas, ir iš naujo pristatė išties demokratišką dizainą didžiuliu mastu.
Dėl jų net atsirado "IKEA hacks" verslas - kūrybiški būdai, kaip patobulinti IKEA baldus, kad jie taptų unikalesni ir aukštesnės klasės.
DIZAINO NAMAI STOKHOLME
1992 m. įkurta bendrovė "Design House Stockholm" save laiko "dizaino leidėju, o ne tradiciniu gamintoju", nes glaudžiai bendradarbiauja su dizaineriais. Šis prekės ženklas gamina viską - nuo baldų iki smulkių interjero aksesuarų - ir sėkmingai dirba visose srityse. Jono Grundello sukurta "Nordic Light" tapo visur paplitusia dizaino klasika.
HEM
Tris parodų salonus - Stokholme, Niujorke ir Los Andžele - ir apibrėžtą, žaismingą estetiką turintis "Hem" greitai tapo vienu didžiausių pastarųjų kelerių metų Švedijos dizaino eksportuotojų. Jų gebėjimas nustatyti, kas bus "kitas didelis dalykas", lėmė daugybę svarbių dizaino laimėjimų, įskaitant tikrai džiaugsmingus kūrinius, tokius kaip Maxo Lambo "Last Stool".
FOGIA
Švedijos dizaino etalonu vadinama "Fogia" gyvuoja nuo 80-ųjų metų, tačiau 2011 m. tapo dabartine savo versija ir tapo nauju savininku. Prekės ženklas kuria ir gamina savo gamykloje Gdanske, Lenkijoje.
Moderni klasika, tokia kaip "Bollo Chair", įtvirtino "Fogia" kaip vieną novatoriškiausių ir svarbiausių šiandienos švedų dizaino atstovų.
WÄSTBERG
Magnusas Wästbergas 2008 m. įkūrė savo vardo įmonę, norėdamas gaminti gražius, novatoriškus ir ekologiškus šviestuvus. Prekės ženklas bendradarbiauja su dizaineriais ir architektais, kad sukurtų minimalistinius ir rafinuotus įvairių rūšių šviestuvus. Kaip rimtai jie žiūri į gerą šviesą? Peržiūrėkite jų "Geros šviesos principus".
Nors Švedijos dizainas kilęs iš skandinaviško dizaino grupės, tačiau kitose šiaurės šalyse yra subtilių skirtumų.
Daugiau apie skandinaviško dizaino šiaurės šalių skirtumus, dizainerius ir prekių ženklus rasite toliau išvardintuose tinklaraščio straipsniuose:
Skandinaviškas dizainas: Norvegijos kryptis;Skandinaviškas dizainas: Danijos kryptis;
Skandinaviškas dizainas: Islandijos kryptis;
Skandinaviškas dizainas: Suomijos kryptis.
Versta iš:
https://www.scandinaviastandard.com/what-is-scandinavian-design/#swedish-design